Irak: atak na ambasadę Szwecji w Bagdadzie. Budynek podpalono podczas ulicznych protestów
Irackie ministerstwo spraw zagranicznych ostro potępiło atak na ambasadę Szwecji w Bagdadzie. Setki manifestujących szturmowało i podpaliło szwedzką ambasadę w Bagdadzie w nocy ze środy na czwartek.
2023-07-20, 04:15
Oświadczenie ministerstwa głosi, że rząd polecił siłom bezpieczeństwa przeprowadzenie szybkiego dochodzenia w sprawie ataku i pociągnięcie winnych do odpowiedzialności.
Szwedzkie ministerstwo spraw zagranicznych przekazało, że pracownicy ambasady są bezpieczni. W komunikacie przedstawiciele resortu podkreślają, że irackie władze muszą być odpowiedzialne za ochronę personelu i placówek dyplomatycznych, a takie ataki są poważnym naruszeniem Konwencji Wiedeńskiej.
Protesty po zapowiedzi palenia Koranu
W Bagdadzie kilkaset osób zaatakowało ambasadę Szwecji w nocy ze środy na czwartek. Do ataku doszło w czasie demonstracji zwolenników muzułmańskiego duchownego, Muktady as-Sadra. Protestowali oni przeciwko zapowiadanemu w Szwecji spaleniu Koranu.
Gdy na miejscu pojawiły się służby porządkowe i straż pożarna, większość demonstrantów wycofała się spod placówki.
REKLAMA
Zdarzenia takie wywoływały w przeszłości masowe protesty w krajach muzułmańskich.
Szwecja zapowiada zmiany w polityce imigracyjnej
W minionym tygodniu szwedzki rząd i prawicowo-populistyczna partia Szwedzcy Demokraci ogłosili poparcie dla projektu ustawy mającej na celu ograniczenie liczby migrantów przybywających do Szwecji.
Aby dodatkowo ograniczyć możliwość wjazdu migrantów na terytorium Szwecji, projekt ustawy ma utrudnić proces uzyskania zezwoleń na pobyt ze względów humanitarnych. Szwedzki rząd nazywa ten pomysł "zmianą paradygmatu" w swojej polityce migracyjnej.
Projekt ustawy proponuje podniesienie limitu wiekowego dla odmowy wydania zezwolenia na pobyt dla małżonków lub konkubentów z 18 do 21 lat. Jednocześnie zniesiona zostanie możliwość przyznawania dzieciom i niektórym dorosłym zezwolenia na pobyt na podstawie tak zwanych "szczególnie niepokojących" okoliczności.
REKLAMA
Czytaj także:
- Fałszywe dokumenty, kilka tożsamości. Irakijczyk zatrzymany na lotnisku w Warszawie
- Rozszerzenie NATO. Wiadomo, kiedy akcesją Szwecji zajmie się węgierski parlament
[ZOBACZ TAKŻE] Zastępca ministra koordynatora ds. służb specjalnych Stanisław Żaryn gościem "Salonu politycznego Trójki":
IAR, PAP/ mbl
REKLAMA